Ik heb een crank/tandwiel voor transport gemaakt van een brommer achtertandwiel. Dit is een 44T aftermarket tandwiel voor een jaren 50/60 Batavus brommer. Hij heeft een gat van 35mm. Ik heb het gat +40mm gemaakt. De oude gaten uittekenen naar/in het patroon. Patroon gemaakt, en 5 keer M5 gaten gemaakt en gemonteerd.
Nu heb ik een crank/tandwiel met een nieuw tandwielblad, NOS lijkend enkel niet de prijs van NOS. Hij is 1mm dikker en uit lijn van origineel, maar te verwaarlozen. Het is een goede oplossing om geen NOS onderdelen te gebruiken, maar wel nieuw tandwiel te krijgen voor dagelijks gebruik.




Vriendelijke groeten,
David
Mooie oplossing. Wel een paar puntjes om rekening mee te houden: bij originele kettingwielen wordt de belasting niet via de boutjes overgedragen. Het 40mm gat zorgt ervoor dat de verplaatsing wordt tegengegaan. En op het kettingwiel zitten kraagjes rond de gaten die in de crank vallen, en die voorkomen dat het kettingwiel ten opzichte van de crank kan draaien. Als de krachten alleen door de boutjes wordt overgedragen, is de kans groot dat er speling ontstaat naar verloop van tijd. Zeker als de belasting via de schroefdraad wordt overgedragen. Mocht dit gebeuren, kun je het kettingwiel met een paar lasjes aan de crank vast zetten.
Tweede punt is dat deze kettingwielen geen kraag hebben. Dus de ketting slijt steeds dieper in het tandwiel, waardoor de afstand tussen de kuilen kleiner wordt als hij slijt, en daardoor de ketting slechter gaat lopen over de tanden. Dit is natuurlijk veel minder dan bij het achtertandwiel, die doordat die veel kleiner is daar veel gevoeliger voor is. Maar het is wel iets om rekening mee te houden. Bij een kettingwiel met een kraagje onder de tanden, slijten de tanden voornamelijk in omtrek richting. Daardoor blijft de ketting soepel lopen, ook al zijn de tanden tot puntjes weggesleten.
Anyway, dat is wat informatie om te snappen waarom de originele crankstellen zo lang mee gaan. Daar zitten wat slimmigheidjes in die aanzienlijke verbeteringen gaven. En die je bij moderne crankstellen ook vaak niet meer terugziet.
Word bedoel je precies met dat 40mm gat bedoeld is om verplaatsing tegen te gaan?
Zover ik weet is het gat om het kettingtandwiel uit te lijnen zodat die niet uit het midden geplaatst kan worden, oftewel voorkomen dat ketting strakker en losser gaat staan.
Bedoelde je dit ook of iets anders?
Om te zorgen dat het kettingwiel gecentreerd blijft, moet via dat gat de achterwaartse kracht door de ketting worden overgebracht op de crank. Dat zou ook kunnen via de 5 boutjes, maar dan worden die hoger belast. Bij een nauwe passing tussen dat gat en de crank, hoeven de 5 boutjes alleen maar het moment over te brengen.
Leuk opgelost inderdaad.
Dat van die kraagjes en die kuiltjes is inderdaad een slimmigheidje wat maakt dat je moet waken voor speling.
Als dat gebeurt kan je eerst nog proberen om de boutjes wat strakker te zetten maar als je er veel mee fietst dan houdt dat een keer op natuurlijk.
Een alternatief is nog klinken. Bijvoorbeeld de asjes van pedalen met de kopjes kun je recyclen als klinknagels. Dan draagt het cylindrische deel, en door het koudsmeden druk je alle speling weg, en zorgen interne spanningen dat het ontstaan van speling tegen gegaan wordt. Je moet de kopjes dan wel wat afslijpen, anders lopen ze tegen het kettingscherm aan als die is geïnstalleerd. Ik heb dit gedaan op mijn dagelijkse transportfiets waar speling zat op het kettingwiel. Dat gaat nu al 13 jaar goed zonder dat die speling is teruggekomen.
Klopt hoor qua die kraagjes, al merkte ik op dat het 40mm + gat niet echt 100% is, vaakt een tiende groter. Ik heb hem licht conisch gemaakt waardoor hij er strak op centreerd. Vervolgens heb ik RVS bouten gebruikt die ik achteraf nog een keer 2mm uit had laten steken en even op een aanbeeld wat had geklonken. Dit heb ik ook bij Van Raam gedaan in 2017 en die is nog steeds ok (is mijn dagelijkse fiets) Zit nu op mijn 3e ketting en 2e achter tandwiel, maar nog steeds die crank tandwiel. Dus het klopt, het is gewoon niet het zelfde als een origineel, maar voor dagelijks gebruik is het prima. Er is nog een min punt. Een originele is 3mm en de tanden 3/16, deze is overal 4.2mm, dus steekt 1.2mm uit. Maar goed, wat ik zei voor dagelijks gebruik is dit prima. Het gaat nog steeds lang mee, wat ook wel logisch is, want je hebt iets over 30% meer raakvlak tussen tonnen ketting en tanden, enkel heb je niet 30% meer last Vergeleken met een 1/8 tandwiel/ketting. (Ja, of je moet 30Kg a 40Kg dagelijks voorop mee sleuren)
Uiteindelijk is dus de afweging of je heb als dagelijkse fiets wil gebruiken of af&toe mee fietst. Ik ga gewoon niet een NOS tandwiel op een dagelijkse fiets monteren